Menu

Informacje

  • MUZEUM logo białe

Muzeum czynne:

poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 8.00 do 19.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
ptątek 8.00 do 16.00
niedziela 11.00 do 17.00

Dane kontaktowe:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380

tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl

 

  • Karta Dużej Rodziny

Aktualności

Zaproszenie na promocje książki pt. "Świadkowie prawdy"

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu (ul. Rynek 1 ) 10 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się promocja książki dr Anny Jagodzińskiej i Andrzeja Ruteckiego pt. ,,Świadkowie prawdy”. Organizatorami spotkania są : Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Stowarzyszenie ,, Pamięć i Tożsamość”.

Kilka słów od autorów:
Andrzej Rutecki:
Publikacja poświęcona jest biskupom płockim, męczennikom działdowskim oraz duchownym z diecezji płockiej zamordowanym w niemieckim obozie Soldau w Działdowie. Opracowanie składa się z trzech części. Część pierwsza i druga (autorstwa Andrzeja Ruteckiego) dotyczy życia i działalności abp. Nowowiejskiego i bp. Wetmańskiego do 1941 r. do momentu internowania w Słupnie k/Płocka i wywiezienia do obozu w Działdowie. Biskupi płoccy to niezwykle wyjątkowe osobowości Kościoła polskiego. Najbardziej wytężona działalność pasterzy Kościoła płockiego przypada na okres XX-lecia międzywojennego, gdy angażowali się wielce w sprawy niepodległościowe. Byli niewątpliwie współtwórcami II Rzeczypospolitej na polu duszpasterskim, społecznym i politycznym, świadkami dwóch wojen światowych i zwycięskiej wojny z bolszewikami w 1920 r. Do tego opracowania autorowi posłużyła bogata literatura, oparta na źródłach. Autor skorzystał z dostępnych publikacji opisujących życie i działalność biskupów płockich, które wyszły spod pióra ks. prof. Michała Mariana Grzybowskiego – kapłana diecezji płockiej, wybitnego historyka Kościoła.
Dr Anna Jagodzińska:
Propozycja Andrzeja Ruteckiego, Wiceprezesa Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość" w Działdowie, a związana z faktem, że od wielu lat realizuję projekt naukowo badawczy: Martyrologium duchowieństwa polskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych, zagłady, pracy niewolniczej podczas niemieckiej okupacji na terenach polskich w latach 1939-1945, by wspólnie przygotować publikację pt. Świadkowie Pamięci, upamiętniającą 80. Rocznicę zamordowania Biskupów płockich, Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego kiego i Biskupa Leona Wetmańskiego, Męczenników, zamordowanych przez niemieckich oprawców w niemieckim obozie Lager Soldau w Działdowie w 1941 r., skłoniła mnie do przygotowania części publikacji (część trzecia i czwarta), dotyczącej martyrologii i eksterminacji duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego diecezji płockiej, więźniów tego niemieckiego Lager Soldau – „utajonego ośrodka zagłady", którzy w obozie w latach 1940-1941 zmarli śmiercią męczeńską lub zostali przez niemieckiego okupanta bestialsko zamordowani. Swoje opracowanie oparłam na dokumentach archiwalnych, opracowaniach, licznych publikacjach dotyczących Lager Soldau (do biogramów księży korzystałam z publikacji ks. prof. M. M. Grzybowskiego, ks. W. Jezuska, ks. W. Jacewicza i J. Wosia, i innych). Korzystałam także z publikacji dotyczących niemieckich obozów koncentracyjnych, takich jak KL Dachau, Buchenwald, Mauthausen-Gusen, Sachsenhausen. Bezcennymi okazały się relacje tych polskich duchownych, więźniów Lager Soldau, którzy z obozu w Działdowie zostali przewiezieni do niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen, tam doczekali końca wojny i w swoich wspomnieniach opisali między innymi zbrodnie popełnione w Lager Soldau. Byli świadkami niemieckich zbrodni, a ich świadectwo się liczy. Zaangażowanie inicjatora i współautora Andrzeja Ruteckiego w przygotowanie i opublikowanie publikacji Świadkowie zbrodni, by upamiętnić wspomnianych Biskupów Płockich uzasadnia uhonorowanie Andrzeja Ruteckiego kolejnością nazwisk autorów tekstu: Andrzej Rutecki, Anna Jagodzińska.

  • data: 2022-06-03
  • Plakat informujący o promocji książki

Wróć

Odnośniki

Kontakt

  • herb Miasta Przasnysz
  • herb Powiatu Przasnyskiego
  • logo MBP w Przasnyszu
  • log BP w Przasnyszu
  • logo MDK w Przasnyszu
  • logo OSIR w Przasnyszu
[obiekt mapy] Lokalizacja Muzeum na mapie