Menu

Informacje

  • MUZEUM logo białe

Muzeum czynne:

poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 9.00 do 17.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
ptątek 8.00 do 16.00

Dane kontaktowe:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380

tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl

 

  • Karta Dużej Rodziny

Projekty

Przasnyskie historie Stanisława Chełchowskiego

Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizację projektu Przasnyskie historie Stanisława Chełchowskiego - wydanie publikacji (reedycji) Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza, które zebrał i wydał Stanisław Chełchowski z Chojnowa pod koniec XIX wieku.
Autorką noty od wydawcy jest Agnieszka Brykner, korektę wykonała Elżbieta Tyniecka, która również jest autorką jednego z tekstów. Biogram Stanisława Chełchowskiego opracował Bartosz Drejerski. Opracowaniem graficznym i projektem okładki zajął się Zenon Kowalczyk. W publikacji zamieszczone są ilustracje autorstwa Andrzeja Staszewskiego, które nie znajdowały się w pierwotnym wydaniu. Ilustracje autor przekazał do muzeum w 2015 roku. Książka składa się z dwóch części i zawiera 407 stron. Wydano ją w nakładzie 1000 egz.

Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza, zebrane przez Stanisława Chełchowskiego wydane zostały w latach 1889 i 1890. Muzealna reedycja jest pierwszym wznowieniem po upływie niemal 130 lat. W publikacji zamieszczono ilustracje ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu, których autorem jest Andrzej Staszewski.

Reedycja wydawnictwa przygotowana została w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska

Spotkanie promocyjne w dworku w Chojnowie

W sobotę, 17 listopada, w chojnowskim dworze odbyła się promocja reedycji „Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza” zebranych pod koniec XIX wieku przez Stanisława Chełchowskiego. Na promocję przybyli tłumnie nie tylko mieszkańcy powiatu przasnyskiego. Spotkanie otworzył gospodarz uroczystości Wójt Gminy Czernice Borowe – Pan Wojciech Brzeziński. Następnie Pani Agnieszka Brykner - Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu opowiedziała o realizacji projektu i wydawnictwie.

Podczas spotkania referaty wygłosili: Jan Maria Kłoczowski Rola ziemiaństwa i szlachty mazowieckiej w pow. przasnyskim na przełomie XIX i XX wieku na przykładzie wspomnień Eugeniusza Kłoczowskiego z Bogdan; dr inż. Mariusz Kosieradzki Życie i dzieło – Stanisława Chełchowskiego; Elżbieta Tyniecka Niech Twój ludowy czar trwa ... Wieś jako axis mundi twórczości Stanisława Chełchowskiego i Andrzeja Staszewskiego. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie LO im. KEN w Przasnyszu. Wszyscy obecni mieli możliwość bezpłatnego otrzymania egzemplarza „Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza” oraz skosztowania kaczki z chojnowskiego dworu, która wpisana jest na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przejdź do galerii

  • data: 2018-11-17

Wróć

Odnośniki

Kontakt

  • herb Miasta Przasnysz
  • herb Powiatu Przasnyskiego
  • logo MBP w Przasnyszu
  • log BP w Przasnyszu
  • logo MDK w Przasnyszu
  • logo OSIR w Przasnyszu
[obiekt mapy] Lokalizacja Muzeum na mapie