Menu

Informacje

  • MUZEUM logo białe

Muzeum czynne:

poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 8.00 do 19.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
ptątek 8.00 do 16.00


Dane kontaktowe:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380

tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl

 

  • Karta Dużej Rodziny

Projekty

Z niewoli do niepodległości

26 września poznaliśmy wyniki programu dotacyjnego Niepodległa.  Spośród  672 wniosków  109 otrzymało dofinansowanie. Wśród wybranych projektów znalazła się inicjatywa Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Projekt przewidywał organizację wystawy czasowej pod tytułem "Z niewoli do niepodległości". Wystawa miała na celu upamiętnić Radę Regencyjną - organ, którego setna rocznica objęcia urzędu przypadała 27 października 2017 r/,  i jednego z jej członków, syna ziemi  przasnyskiej  - kardynała Aleksandra Kakowskiego, który dzięki swej postawie i zaangażowaniu stał się jednym z architektów niepodległości. Tytuł "Z niewoli do niepodległości" bezpośrednio nawiązuje do wspomnień abpa Aleksandra Kakowskiego spisanych w formie pamiętników. Ekspozycji towarzyszył folder wystawy i konferencja naukowa. Folder, wstęp na wystawę oraz konferencję naukową  były nieodpłatne.

Obchody 100 - lecia Rady Regencyjnej w Przasnyszu

Dnia 21 października w sobotnie południe odbył się wernisaż wystawy „Z niewoli niepodległości”. Organizatorami tego wydarzenia była Agnieszka Brykner – dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Krzysztof Bieńkowski reprezentujący Społeczny Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Waldemar Trochimiuk - burmistrz miasta Przasnysz.
W wernisażu wystawy wziął udział Piotr Libera, Biskup Płocki, Marcin Czapliński, przedstawiciel Prezydenta RP, Jan Maria Jackowski, senator RP, Wiesława Krawczyk, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego, Anna Cicholska, poseł, a także Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Waldemar Trochimiuk – burmistrz miasta Przasnysz, Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, Joanna Glinka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Krępie, radni miejscy, dyrektorzy placówek oświatowych i kultury, duchowieństwo, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta Przasnysza i okolic.

Prezentowana wystawa dotyczła kardynała Aleksandra Kakowskiego i Rady Regencyjnej.
O Przasnyszu i okolicach, o Ziemi Przasnyskiej mówi się Ziemia Świętych. Właśnie z tej ziemi wywodzi się wyjątkowa postać, obrońca wiary i polskości, zasłużony  pasterz  kościoła katolickiego Kardynał Aleksander  Kakowski. Ten wybitny hierarcha kościoła jest  synem ziemi przasnyskiej.

Wystawę zorganizowaliśmy ze zbiorów:
Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego,
Narodowego Archiwum Cyfrowego,
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,
Biblioteki Metropolitalnej,
Centralnego Archiwum Wojskowego,
Archiwum Diecezjalnego w Płocku,
Muzeum Regionalnego w Pułtusku,
Waldemara Krzyżewskiego.

Na wystawie zaprezentowano dwa filmy: Kardynał Aleksander Kakowski. Patriota i mąż stanu. Dokument w reżyserii Marcina Sobocińskiego, a także Reportaż filmowy z uroczystości sprowadzenia do kraju relikwii św. Andrzeja Boboli, w której uczestniczył Kardynał Kakowski.
Autorami scenariusza są p. Bartosz Drejerski i p. Monika Miłoszewska. 

Za pomoc przy organizacji wystawy dziękujemy:
władzom miasta,
p. dr. Waldemarowi Krzyżewskiemu,
p. Joannie Cieślik,
p. Krzysztofowi  Bieńkowskiemu,
p. Joannie Glince,
i p. Andrzejowi Drejerskiemu.

Z myślą o najmłodszych odbiorcach tej wystawy, o uczniach  szkół  opracowaliśmy i wydaliśmy folder, gdzie na jednej stronie zamieściliśmy informacje o kardynale Aleksandrze Kakowskim, a na drugiej o Radzie Regencyjnej.
Obok naszej wystawy prezentowana była wystawa prac pokonkursowych uczniów SP w Nowej Krępie na temat „Aleksander Kakowski – syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania niepodległości przez Polskę”.

Przejdź do galerii

Konferencja "Z niewoli do niepodległości"

W piątek 27 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja popularnonaukowa "Z niewoli do niepodległości". Celem spotkania było przedstawienie roli jaką odegrała Rada Regencyjna i jej członkowie, w szczególności kard. Aleksander Kakowski w odbudowę Polski jako niepodległego państwa. Podczas konferencji wystąpili: dr Jolanta Załęczny "Rada Regencyjna i jej wkład w budowanie niepodległego bytu państwa", dr hab. Radosław Lolo "Aleksander Kakowski - kardynał, prezbiter, prymas Królestwa Polskiego", dr Waldemar Krzyżewski "Aleksander Kakowski. Posłaniec wolności". W spotkaniu udział wzięli m. in. kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy Przasnysz, dyrektorzy instytucji kultury, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Przasnyszu, a także krewni kard. Aleksandra Kakowskiego. Na zakończenie odbyła się dyskusja.

Dr Jolanta Załęczny - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, polonistka, regionalistka. Kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie, wykładowca na Wydziale Historycznym Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Członek Rady Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma humanistycznego „Niepodległość 
i Pamięć”, członek zespołu redakcyjnego „Studiów Mazowieckich” oraz Rady Wydawniczej „Rocznika Legionowskiego” i Rady Naukowej „Rocznika Kresowego”. Autorka wielu publikacji m. in. Powiat Warszawski w latach II Rzeczypospolitej. Życie Społeczno - Polityczne, Gospodarcze I Kulturalne. Zainteresowania naukowe: historia Polski II poł. XIX wieku oraz okresu międzywojennego.

Dr hab., prof. AH Radosław Lolo – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, dziekan Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej w Pułtusku. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 
W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii jako pierwszy w Akademii Humanistycznej w Pułtusku na podstawie pracy Rzeczpospolita wobec wojny trzydziestoletniej. Opinie 
i stanowiska szlachty (1618-1635). Zajmuje się dziejami nowożytnymi Polski, zwłaszcza historią polityczną i wojskową XVII wieku, 
ze szczególnym uwzględnieniem stosunków dyplomatycznych 
I Rzeczypospolitej z państwami Europy Zachodniej. Bada również dzieje Mazowsza w epoce nowożytnej.

Dr Waldemar Krzyżewski – społecznik, kolekcjoner, lekarz weterynarii i pasjonat historii. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu i Wydziału Weterynaryjnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 
w Warszawie. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych na podstawie pracy Historia weterynarii Ziemi Przasnyskiej w XIX i XX wieku. Sprawował urząd Naczelnika Miasta Przasnysza, był radnym miejskim i przewodniczącym Komisji Rolnictwa RM. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej 
w latach 1986-1991 i 2001-2011 (obecnie członek Zarządu TPZP). Inicjator budowy wielu pomników w Przasnyszu i okolicach. Jest właścicielem prywatnego Muzeum Weterynarii. Wydał Listy z Syberii (1997). Kolekcjonuje także pamiątki historyczne.

Przejdź do galerii

  • data: 2017-10-21

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

  • herb Miasta Przasnysz
  • herb Powiatu Przasnyskiego
  • logo MBP w Przasnyszu
  • log BP w Przasnyszu
  • logo MDK w Przasnyszu
  • logo OSIR w Przasnyszu
[obiekt mapy] Lokalizacja Muzeum na mapie