Menu

Informacje

  • MUZEUM logo białe

Muzeum czynne:

poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 8.00 do 19.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
ptątek 8.00 do 16.00


Dane kontaktowe:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380

tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl

 

  • Karta Dużej Rodziny

Projekty

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację Muzeum Historycznemu w Przasnyszu aplikującemu z wnioskiem Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania praw miejskich z programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Ekspozycja, której otwarcie będzie miało miejsce we wrześniu 2017 roku, zobrazuje kierunki rozwoju miejscowego osadnictwa, kształtowanie się społeczności i jej wpływ na lokalną infrastrukturę, gospodarkę i środowisko na przestrzeni lat. Wystawa będzie dostosowana do osób niepełnosprawnych. Towarzyszyć jej będzie katalog zawierający teksty specjalistyczne i fotografie. Wystawę dopełnią trzy rodzaje lekcji muzealnych, konferencja naukowa oraz pochód historyczny.

Całkowita wartość projektu: 38 000 zł

Kwota dofinansowana: 30 000 zł

Otwarcie wystawy "Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590 rocznicy nadania Praw Miejskich"

W dniu 15 września odbył się wernisaż wystawy „Z kart historii Przasnysza. Wystawa czasowa z okazji 590. rocznicy nadania praw miejskich”.
Wystawa powstała ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu oraz następujących instytucji i osób prywatnych:

Archiwum Diecezjalnego w Płocku,
Archiwum Głównego Akt Dawnych,
Archiwum Akt Nowych,
Archiwum Państwowego w Opolu,
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie,
Muzeum Diecezjalnego w Płocku,
Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
Muzeum Regionalnego w Pułtusku,
Zgromadzenia Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu,
Stowarzyszenia Protektor,
Tadeusza Bonisławskiego,
Michała Chrzanowskiego,
Marka Gadomskiego,
Waldemara Krzyżewskiego,
Mirosława Krejpowicza,
i Cezarego Pykały.

Dziękujemy wszystkim wymienionym instytucjom i osobom.
Podziękowania kierujemy również do pani Joanny Strękowskiej za skład i projekt graficzny katalogu, a także projekt zaproszenia, plakatu i plansz narracyjnych oraz do państwa Joanny i Jerzego Maciejewskich za druk katalogów, plakatów i zaproszeń.
Za pomoc przy montażu wystawy składamy podziękowania pani Anecie Miłoszewskiej i panu Andrzejowi Drejerskiemu.

Autorami scenariusza wystawy są: Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska, która również jest koordynatorem projektu.
Wystawie będą towarzyszyły lekcje muzealne o następującej tematyce:

„Pradzieje Ziemi Przasnyskiej”
„Złoty Wiek Przasnysza”
„Przasnysz w fotografii”

Planowane jest przeprowadzenie po 10 lekcji dotyczących każdego tematu wg scenariuszy przygotowanych przez pracowników muzeum. Lekcje adresowane są do uczniów na wszystkich etapach kształcenia.
W ramach projektu wydaliśmy katalog, w którym zamieszczono 70 fotografii obiektów prezentowanych na wystawie (fot. Robert Olszak) i 100 not katalogowych. Katalog zawiera również teksty specjalistyczne.
Na wystawie prezentujemy historię miasta przedstawioną w czterech blokach tematycznych: pradzieje ziemi przasnyskiej, narodziny miasta, czasy nowożytne, czasy najnowsze. Wystawa i katalog przystosowane są dla osób z niepełnosprawnością wzroku w postaci tyflografik, druku transparentnego i narracji Brajlem.

Przejdź do galerii

Pochód historyczny

W dniu 10 października 2017 r. nasze miasto Przasnysz obchodziło swoje 590. urodziny. Z tej okazji Muzeum Historyczne zorganizowało pochód historyczny.  Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji mieszkańców miasta w kościele farnym w Przasnyszu, którą celebrował ks. prał. dr Andrzej Maciejewski. Po Mszy uczestnicy przeszli w pochodzie historycznym pod pomnik św. Stanisława Kostki - patrona miasta, gdzie zostały złożone kwiaty. Dalsze uroczystości nie mogły odbyć się na rynku miejskim z powodu złej pogody, dlatego Muzeum zaprosiło wszystkich zgromadzonych do Miejskiego Domu Kultury, w którym obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Trzech Pokoleń oraz uczniów przasnyskich szkół i przedszkoli. Podczas przedstawienia wyreżyserowanego przez Panią Bożennę Beatę Parzuchowską w barwny sposób opowiedziana została historia powstania miasta. Opowieść snutą przez aktorów uzupełniały występy taneczne i wokalne dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 oraz recytacja wierszy o Przasnyszu deklamowanych przez młodzież szkolną i przasnyskich poetów. Na zakończenie wystąpiła Przasnyska Kapela Podwórkowa, której występ zgromadzona publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Po występie w Miejskim Domu Kultury zgromadzeni udali się do muzeum gdzie zwiedzili wystawę przybliżającą wielowiekowe dzieje miasta.

Przejdź do galerii

Konferencja "590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich"

1 grudnia 2017 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się konferencja pt. "590-lecie nadania Przasnyszowi praw miejskich". Na konferencję przybyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy instytucji kultury, młodzież z przasnyskich szkół oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic. Sesję rozpoczęła dyrektor muzeum p. Agnieszka Brykner, która w swoim wystąpieniu podsumowała realizowany projekt, jak również przedstawiła biorących udział w konferencji prelegentów, po czym zostały wygłoszone następujące referaty: dr Radosław Waleszczak "Wielokulturowość na Północnym Mazowszu na przełomie XIX wieku, Zbigniew Miecznikowski "Ziemia przasnyska w pradziejach do przełomu er", dr Wojciech Borkowski "Pradzieje ziemi przasnyskiej w okresie wpływów rzymskich i w średniowieczu", Bartosz Drejerski "Rozwój Przasnysza w latach dwudziestych i trzydziestych. Zabudowa", dr Wojciech Łukaszewski "Przasnysz w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych 1945-1956" oraz ks. dr Janusz Cegłowski "Piesze pielgrzymki na uroczystości św. Stanisława Kostki. Przasnysz-Rostkowo". Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny.

Przejdź do galerii

  • data: 2017-09-15

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

  • herb Miasta Przasnysz
  • herb Powiatu Przasnyskiego
  • logo MBP w Przasnyszu
  • log BP w Przasnyszu
  • logo MDK w Przasnyszu
  • logo OSIR w Przasnyszu
[obiekt mapy] Lokalizacja Muzeum na mapie