-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
zobacz nasz BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Aktualności
III Przasnyski Jarmark Staropolski i Noc Muzeów
W sobotnie popołudnie 23 maja na rynku miejskim po raz trzeci odbył się Przasnyski Jarmark Staropolski.
Dzięki rekonstruktorom historycznym Przasnysz powrócił do swej chlubnej przeszłości, gdy uznawany był za trzecie po Warszawie i Płocku, miasto ma Mazowszu. Jego największy rozkwit nastąpił w XVI stuleciu. W tamtym czasie był ważnym ośrodkiem gospodarczym, z bardzo dobrze rozwiniętą i zróżnicowaną produkcją rzemieślniczą. Przebiegające przez miasto ważne szlaki komunikacyjne przyczyniły się do rozwoju handlu. Słynne były wielkie przasnyskie jarmarki i cotygodniowe targi, na których handlowano niemalże wszystkim.
Tegoroczny jarmark rozpoczął się barwnym korowodem, który wyruszył spod Szkoły Podstawowej nr 2, otoczył rynek i dotarł przed Ratusz. W pochodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą OSP z Przasnysza wzięli udział uczestnicy Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich oraz potomkowie Henryka Sienkiewicza. Przedstawiciele 38 szkół, którzy na zlot przybyli z różnych zakątków Polski, przebrali się w stroje historyczne nawiązujące do postaci z książek Henryka Sienkiewicza dzięki czemu korowód był niezwykle barwny i widowiskowy.
By przypomnieć klimat średniowiecznego miasta na rynku stanęły kramy rzemieślników. Swoje profesje prezentowali garncarz, złotnik, powroźnik, tkaczka, snycerz, łucznik oraz kat z dybami i narzędziami tortur. Każdy z uczestników jarmarku mógł uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych samodzielnie wykonując drobne średniowieczne przedmioty codziennego użytku. Na dawnym jarmarku nie mogło zabraknąć potraw przyrządzanych według dawnych receptur i zielarki, która znalazła receptę na wszelkie dolegliwości. Można było też spróbować średniowiecznego iluminatorstwa, heraldyki, tworzenia biżuterii.
Prezentacji dawnych rzemiosł towarzyszyły pokazy żywej historii. Można było przyjrzeć się codziennym zajęciom wojów w ich obozowisku, podziwiać rycerskie pojedynki, wybijanie monet z czasów Władysława Łokietka, zobaczyć i przymierzyć dawne uzbrojenie.
Członkowie sekcji średniowiecznej Stowarzyszenia Artylerii Dawnej „Arsenał” prezentowali życie husytów, stroje, uzbrojenie oraz wóz bojowy, który był całkowicie nowatorskim rozwiązaniem w średniowiecznych walkach. Ogromne wrażenie na uczestnikach robiły wystrzały z husyckiej armaty.
Historyczny program jarmarku uzupełniały dawne zabawy i gry pozwalające zdobyć i doskonalić rycerskie umiejętności. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano też szereg współczesnych atrakcji m.in. liczne gry planszowe i karaoke. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się budowle z drewnianych klocków MuBaBao oraz bajkostwory z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Miłośnicy zwierząt mogli zwiedzić stoisko sokolnika z ptakami drapieżnymi lub skorzystać z przejażdżki konnej po mieście.
Na dawnym jarmarku nie mogło zabraknąć stoisk handlowych. Podobnie jak kilka wieków temu rynek otoczyły stoiska z rękodziełem: rzeźbami, ceramiką, obrazami, haftami, wycinankami, biżuterią, zabawkami, wyrobami z wikliny, słomy i ratanu, potrawami regionalnymi: piwem jałowcowym, wędlinami staropolskimi, serami, miodami, pieczywem.
Swoje stoiska przygotowały także Miejska Biblioteka Publiczna, Środowiskowe Domy Samopomocy z Makowa Mazowieckiego, Myszyńca i Przasnysza, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, drużyna koszykarzy na wózkach Black Dragons.
Zwieńczeniem jarmarku był koncert zespołu 40 synów, 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Po koncercie rozpoczęła się Noc Muzeów. W tym roku w Muzeum Historycznym zaprezentowane zostały dawne komputery i gry. Ta technologiczna podróż w przeszłość pozwoliła zobaczyć i wypróbować komputery sprzed kilkudziesięciu lat. Na kilkunastu stanowiskach uruchomiono maszyny takie jak Amiga 500, Atari 2600, Elwro TVG-10, NES czy Nintendo Gamecube. Dzieci i młodzież chętnie próbowała sił w grach znanych ich rodzicom: Sensible Soccer, PONG, Super Mario, Donkey Konga czy Space Invaders. Chętni mogli też zmierzyć się w turniejach Mario Kart 64 czy też Dyna Blaster. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali też film i przedstawienie kukiełkowe prezentujące legendę o powstaniu miasta. Całości towarzyszyły gry i zabawy.
Organizatorem Trzeciego Przasnyskiego Jarmarku Staropolskiego było Miasto Przasnysz we współpracy ze: Szkołą Podstawową nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Order Uśmiechu w Przasnyszu, Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Przasnyszu, Muzeum Historycznym, Miejską Biblioteką Publiczną, Auto Moto Klubem „Rzemieślnik”, Miejskim Domem Kultury. Partnerami byli: Fundacja Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry, Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, Stowarzyszenie Starożytników, JANTAR Organizacja Pokazów Historycznych i Edukacyjnych, Szlak Książąt Mazowieckich, Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści zaś sponsorami: Fundacja SCALAM, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Urząd Gminy Przasnysz.
żródło: Urząd Miasta Przasnysz
- data: 2015-05-25