Menu

Informacje

  • MUZEUM logo białe

Muzeum czynne:

poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 8.00 do 19.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
ptątek 8.00 do 16.00


Dane kontaktowe:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380

tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl

 

  • Karta Dużej Rodziny

Wystawy czasowe archiwalne

A pod borem...

Wystawa A pod borem… łączy sztukę fotografii i kurpiowską sztukę ludową. Głównym tematem aktywności twórczej podejmowanym przez artystów fotografików jak i twórców ludowych jest otaczająca przyroda a w niej: drzewa, zwierzęta i rzeki. Narrację muzealną łączą słowa pieśni kurpiowskich zapisane przez ks. Władysława Skierkowskiego, będące tytułami poszczególnych części wystawy. Ekspozycja podzielona jest na trzy części.

I część nosi tytuł A na polu sosna… Bohaterami są drzewa pojedyncze oraz tworzące las. W tym przypadku fotografie nie są cyfrowym odwzorowaniem rzeczywistości, ale jej subiektywizacją. Kompozycja, światło utrwalone w odpowiedniej chwili stanowią wizualny nośnik idei autora. Podobnie jest z wycinankami Las współtworzącymi tę część wystawy. Twórczynie ludowe zawarły w nich symetrię, harmonię, rytmiczność. Postrzeganie otaczającej przyrody, a zwłaszcza lasu najlepiej oddają słowa jednej z Kurpianek ze Świdwiborka …mnie się tu podoba. W naszych stronach jest równo i tak zagajone, tak jakby umajone a w insych to tak smutno, nie ma lasów.

II część wystawy nosi tytuł Leciały zurazie… Odnosi się do świata zwierząt domowych i leśnych, fruwających, skaczących i pływających. Fotografie dopełniają ptaszki gufrowane umieszczane dla ozdoby u pułapu izby oraz wycinanki z ptakami. Podejście Kurpiów do świata zwierząt oddają słowa jednej z Kurpianek: Ładnych ptasków u nas dosyć jest. Wszystkie ptoski ładnie śpiewajo, jek ciepło. Jek ciepło to każdy się weseli… Gołąbki to ładnota, a grucą, łaziut, łaziut.


Tytuł III części wystawy Przy dolinie rzecka płynie… został także zaczerpnięty ze zbioru pieśni ks. Władysława Skierkowskiego. Zamieszczone zostały w niej fotografie rzek, stanowiących nieodłączny element kurpiowskiego krajobrazu. Strzeże ich św. Jan Nepomucen uwieczniony w rzeźbie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Scenariusz wystawy:

Maria Samsel

Autorzy prac fotograficznych:

Sylwester Berg
Robert Kępisty
Marek Koronka
Michał Nerwiński
Przemysław Prusinowski
Anna Suchcicka
Marek Syguła

(źródło: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce)

Wystawa dostępna od 8.06.2021 do 18.07.2021

  • data: 2021-06-08

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

  • herb Miasta Przasnysz
  • herb Powiatu Przasnyskiego
  • logo MBP w Przasnyszu
  • log BP w Przasnyszu
  • logo MDK w Przasnyszu
  • logo OSIR w Przasnyszu
[obiekt mapy] Lokalizacja Muzeum na mapie