Menu

Informacje

  • MUZEUM logo białe

Muzeum czynne:

poniedziałek 8.00 do 16.00
wtorek 8.00 do 19.00
środa 8.00 do 16.00
czwartek 8.00 do 16.00
ptątek 8.00 do 16.00


Dane kontaktowe:

Muzeum Historyczne w Przasnyszu
ul. Rynek 1, 06-300 Przasnysz
NIP 7611556641
REGON 146656380

tel. +48 29 752 28 66
e-mail: muzeum@muzeumprzasnysz.pl

 

  • Karta Dużej Rodziny

Projekty

Nie bój się matematyki

Projekt Nie bój się matematyki realizowany był w związku z przypadającą w 2019 roku 100. rocznicą powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego i ustanowieniem roku 2019 Rokiem Matematyki. Zadanie miało na celu zapoznanie uczestników z dorobkiem Kazimierza Żorawskiego – polskiego matematyka - pochodzącego z pobliskich Szczuk. W ramach realizacji projektu zorganizowano piknik matematyczny i wielkoformatowa grę przestrzenną pn.: Dworskie sprawunki, której akcja rozgrywała się w dworze Żorawskich w Szczukach. Ponadto odbyła się wycieczka rowerowa Śladami Kazimierza Żorawskiego.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2019.

Wycieczka rowerowa Śladami Kazimierza Żórawskiego

Kazimierz Żorawski należy do polskich matematyków, urodzonych pod koniec XIX w., którzy stworzyli podwaliny współczesnej polskiej matematyki, nie tylko swoim dziełem naukowym, lecz także wkładem w nauczanie i organizację polskich ośrodków matematycznych.

25 sierpnia Muzeum zorganizowało wycieczkę rowerową, której uczestnicy udali się do Szczuk i Krasnego, czyli miejsc związanych z życiem Kazimierza Żórawskiego i jego znajomością z Marią Skłodowską – Curie. Osoby biorące udział w wycieczce miały okazję zobaczenia: Dworku w Szczukach, kościoła w Krasnem wraz z jego podziemiami, Muzeum Rodu Krasińskich w zabytkowej wieży ciśnień, zespołu pałacowo – parkowego i stadniny koni. W trakcie wycieczki uczestnicy wzięli udział w ognisku. Księdzu proboszczowi Krzysztofowi Kujawie, Dyrektorowi GOK Panu Dariuszowi Załuskiemu, Prezesowi Stadniny Krasne Panu Wiesławowi Kołakowskiemu ślemy serdeczne podziękowania, za ciepłe przyjęcie.

Przejdź do galerii

Piknik matematyczny

31 sierpnia upłynął pod znakiem matematyki. W tym dniu Muzeum Historyczne w Przasnyszu, w godz. 12.00 – 16.00, zaprosiło na Piknik Matematyczny wszystkich wielbicieli królowej nauk oraz tych, którym dotychczas z matematyką było "nie po drodze". Wydarzenie odbyło się na przasnyskim rynku, a przewodnikiem po tajnikach matematyki był Pan Daniel Sukniewicz.

Szyfrowaliśmy, kodowaliśmy, przekazywaliśmy tajne wiadomości. Była to doskonała okazja do poznania spartańskich skytali, rzymskiego szyfru Cezara i historii najsłynniejszej maszyny szyfrującej - Enigmy. Dowiedzieliśmy się, jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcemy przekazać w sekrecie. Naukowy plac zabaw pomógł nam rozwijać wyobraźnię przestrzenną oraz nauczyć się ciągów przyczynowo – skutkowych, a w mobilnym planetarium mogliśmy spojrzeć na gwiazdy. Dzięki Federacji Ruch Organizacji na rzecz Społecznej Aktywności ROSA uczestnicy pikniku łączyli geometrię z ekonomią wykonując skarbonki w formie brył geometrycznych. Miejska Biblioteka Publiczna wprowadziła nas w świat programowania, a Biblioteka Pedagogiczna zaprezentowała najnowsze wydawnictwa dotyczące matematyki i innych nauk ścisłych. Małym i dużym wielbicielom robotów z pewnością przypadło do gustu stanowisko Akademii Nauki Ciechanów, na którym można się było zapoznać z podstawami robotyki. Na rozruszanie szarych komórek w zaciszu domowym można było znaleźć sposób na stanowisku Simlicatus Research and Development, gdzie sympatyczny Norweg Vegar prezentował Karty Matematyczne – SimplyClever. Cards, dzięki którym nauka matematyki będzie nie tylko przyjemna, ale również niezwykle efektywna. Wszystkim animatorom, wystawcom oraz tym, którzy pomogli w przygotowaniu pikniku: Urzędowi Miasta Przasnysz, Szkole Podstawowej Nr 2 w Przasnyszu, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu, Bibliotece Pedagogicznej w Przasnyszu, Akademii Nauki Ciechanów, Heweliuszom Nauki, Parkowi Interakcje, ModrejSovie (planetarium mobilne), Federacji ROSA, Simplicatus Research and Development, Panu Danielowi Sukniewiczowi, Projektowi Rekreator - wszystkim razem i każdemu z osobna - Muzeum Historyczne w Przasnyszu składa serdeczne podziękowania.

Przejdź do galerii

Gra wielkoformatowa Dworskie sprawunki

Podczas Pikniku Matematycznego premierę miała autorska gra wielkoformatowa "Dworskie sprawunki", przygotowana specjalnie dla nas przez firmę Projekt Rekreator. Fabuła rozgrywki została osnuta wokół historii znajomości Kazimierza Żorawskiego i Marii Skłodowskiej. Gracze mieli za zadanie pomóc Kazimierzowi w wielu domowych obowiązkach, o które został poproszony przez swoich rodziców i innych domowników. Dzięki temu w tym samym czasie mógł on spotkać się ze swoją ukochaną Marią. Obowiązki domowe (i gospodarcze) opracowane zostały na wzór zadań matematycznych. Podczas poruszania się po planszy gracze trafiali także na zadania innego typu, wymagające od nich sprytu, refleksu, pomysłowości czy szczęścia.

  • data: 2019-08-25

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

  • herb Miasta Przasnysz
  • herb Powiatu Przasnyskiego
  • logo MBP w Przasnyszu
  • log BP w Przasnyszu
  • logo MDK w Przasnyszu
  • logo OSIR w Przasnyszu
[obiekt mapy] Lokalizacja Muzeum na mapie