W dniach 11.08.–14.08.2014 r. w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Wakacyjne spory z historią”.

W spotkaniach wzięły udział dzieci w wieku 5–13 lat. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić zarówno aktualne wystawy czasowe: „Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej”, „Drogi do Niepodległej” oraz „W kręgu secesji”, jak również podziemne pomieszczenia staromiejskiego ratusza. Głównym punktem programu w tych dniach były warsztaty historyczno–literackie. Zajęcia wzbogaciły liczne rebusy, krzyżówki, kolorowanki oraz wakacyjne piosenki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniach, poszukując chociażby ukrytych literek na salach ekspozycyjnych. Poza tym chętnie rozwiązywały przydzielone im zadania konkursowe. Nietypowe lekcje miały pobudzić wyobraźnię, zachęcić do twórczego myślenia oraz bawić i uczyć. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały symboliczne nagrody oraz dyplomy uczestnictwa.