W dniu 20.07.2014 r. (niedziela) w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej pt. "Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej". Ekspozycja została przygotowana przy współpracy następujących podmiotów: Urzędu Miasta, Muzeum Historycznego, Fundacji Przasnyskiej i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich.

Scenariusz wystawy przygotowali:  Michał Helwak, Jarosław Chorzępa, Radosław Waleszczak i Łukasz Kalfas. 

Wydarzenia w Przasnyszu przedstawiono na tle globalnego konfliktu. Przeanalizowano genezę, przebieg i skutki Wielkiej Wojny, poczynając od rozbiorów, poprzez heroiczną walkę Polaków o wolność, a na odzyskaniu niepodległości kończąc. Ponadto na wystawie zaprezentowano sylwetki zasłużonych postaci zarówno dla regionu, jak i Ojczyzny.

Na kilku planszach wyeksponowano  fotografie przedstawiające ruiny miasta powstałe w wyniku działań wojennych (przede wszystkim w lutym 1915 r.). Projekt łączy tradycyjne formy przekazu z nowoczesnymi. Aby uatrakcyjnić odbiór, wykorzystano multimedia. Można więc obejrzeć filmy, fotografie oraz posłuchać komentarzy do wybranych wydarzeń historycznych. Uzupełnieniem rozwiązań audiowizualnych jest ekspozycja zabytków, m.in. broni czy elementów umundurowania i wyposażenia żołnierzy, pochodzących zarówno ze zbiorów muzeum, jak również użyczonych przez kolekcjonerów.

Ważnym punktem tej uroczystości były interesujące prelekcje dwóch prelegentów. Jako pierwszy wystąpił kolekcjoner p. Jacek Furmańczyk, który na podstawie własnych zbiorów opowiedział o działaniach wojennych na Ziemi Przasnyskiej. Następnie dr hab. n. wet. prof. UWM Sławomir Gonkowski wygłosił wykład pt. "Od konia bojowego do świetlika świętojańskiego. Zwierzęta w czasie wojny 1914 - 1918".

Wystąpienia wzbogacono prezentacją oryginalnych fotografii.

 

 Galeria zdjęć