Komiks Mateczki od samego początku stał się wielkim sukcesem naszego muzeum. Po ogromnym triumfie w Przasnyszu, przyszedł czas na promocję w Działdowie. W siedzibie Muzeum Pogranicza w Działdowie odbyło się spotkanie promujące komiks historyczny ,,Mateczki”.

Komiks ,,Mateczki” opowiada o losach klaryskach kapucynkach z Przasnysza, a w szczególności najbardziej znanej z nich – bł. Marii Teresie Kowalskiej, która w 1941 roku poniosła męczeńską śmierć w niemieckim obozie w Działdowie (KL Soldau). Podczas spotkania udział wzięli: o. Jacek Dybała OFM Cap- kapucyn Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów; Benedykt Perzyński – działdowski regionalista, publicysta i prozaik, badacz KL Soldau; Wojciech Łowicki – autor scenariusza, Jacek Przybylski – autor rysunków oraz pracownicy Muzeum. Podczas spotkania głos zabrała s. Donata Kostka OSC Cap, a także kuzynka biskupa Leona Wetmańskiego.
Celem publikacji jest przedstawienie czytelnikowi historii lokalnej a także przejmujący przykład tryumfu dobra nad złem w czasach niemieckiego terroru, kiedy za wiarę w Jezusa Chrystusa i Matę Boską płaciło się życiem. Komiks „Mateczki” jest pierwszym z serii komiksów, które planuje wydać przasnyskie Muzeum. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w realizacji tego projektu.