W nowej sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu odbyła się promocja komiksu historycznego pt. „Mateczki”- wydanego przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

Mieszkańcy Przasnysza i okolic jako pierwsi mieli okazję zobaczyć efekt naszej wielomiesięcznej pracy. Komiks „Mateczki” jest pierwszym z serii komiksów, które planuje wydać przasnyskie Muzeum. Celem publikacji jest przedstawienie czytelnikowi historii stanowiącej przejmujący przykład tryumfu dobra nad złem w czasach niemieckiego terroru, kiedy za wiarę w Jezusa Chrystusa i Matę Boską płaciło się życiem.

W spotkaniu udział wzięli: o. Grzegorz Filipiuk OFM Cap – dyrektor archiwum Prowincji Kapucynów, s. Tomasz Kaczmarek - postulator procesów beatyfikacyjnych błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej, Wojciech Łowicki – autor scenariusza, Jacek Przybylski – autor rysunków oraz pracownicy Muzeum.

Komiks MATECZKI opowiada o wojennych losach sióstr ze gromadzenia mniszek klarysek kapucynek, które podczas II wojny światowej zostały usunięte z klasztoru w Przasnyszu i umieszczone w obozie koncentracyjnym w Działdowie (KL Soldau). Jedną z nich była s. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, która zmarła w obozie. W 1999 roku znalazła się w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II. W komiksie przedstawione zostały również cierpienia polskich duchownych, którzy byli więzieni w działdowskim obozie, a wśród nich zamordowani w Działdowie biskupi A. J. Nowowiejski i L. Wetmański.