W dniu 4 października 2014 r. w przasnyskim muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. „Ikona – Batik – Inspiracje”. Organizatorami ekspozycji są: Pracownia Batiku „

MAMUT” Miejskiego Domu Kultury, Stowarzyszenie „Razem” oraz Muzeum Historyczne w Przasnyszu. W staromiejskim ratuszu zaprezentowano 41 prac wykonanych podczas zajęć miejskiej pracowni, która działa w ramach MDK od 2006 r. Oryginalne ikony napisane przez przasnyskich artystów można podziwiać do 4 listopada 2014 r. Autorami dzieł są: Tomasz Jakubowski, Monika Załęska, Joanna Maćkowska, Anita Białobrzewska, Agnieszka Lompert, Weronika Lompert, Karolina Lompert, Renata Stempień, Michał Kowalski, Konrad Kamzelski, Teresa Goliaszewska i Wojciech Tyniecki. 
Za kolebkę malowania obrazów woskiem uważa się indonezyjską wyspę Jawa. W Polsce – batik - szczególnie popularny był w okresie międzywojennym. Wtedy to wykorzystywano go nawet do zdobienia mebli. Dziś znowu wraca do łask – warsztaty z jego tworzenia organizowane są w różnych ośrodkach kultury.

 

 Galeria zdjęć