Drukuj
Kategoria: Uncategorised

Zaproszenie na uroczystość odsłonięcia pomnika

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci i chwały Żołnierzy Niepodległości w Przasnyszu, która odbędzie się w dniu 29 listopada 2018 r. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w intencji Żołnierzy Niepodległości w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. 


Warsztaty Bożonarodzeniowe w Muzeum

Zapraszamy do Muzeum Historycznego na warsztaty bożonarodzeniowe. Zajęcia rozpoczną się 3 grudnia i potrwają do 19 grudnia 2018 r. W programie warsztatów: opowiadanie o tradycjach i obyczajach świątecznych, przygotowanie ozdób choinkowych oraz wspólne śpiewanie kolęd. Rezerwacja terminów pod nr tel. (29) 752 28 66 lub w siedzibie muzeum. Odpłatność za zajęcia 4 zł od osoby.

 


Spotkanie promocyjne w Dworku w Chojnowie

W sobotę, 17 listopada, w chojnowskim dworze odbyła się promocja reedycji „Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza” zebranych pod koniec XIX wieku przez Stanisława Chełchowskiego. Publikacja wydana została przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska. Na promocję przybyli tłumnie nie tylko mieszkańcy powiatu przasnyskiego. Spotkanie otworzył gospodarz uroczystości Wójt Gminy Czernice Borowe – Pan Wojciech Brzeziński. Następnie Pani Agnieszka Brykner - Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu opowiedziała o realizacji projektu i wydawnictwie.

Podczas spotkania referaty wygłosili: Jan Maria Kłoczowski Rola ziemiaństwa i szlachty mazowieckiej w pow. przasnyskim na przełomie XIX i XX wieku na przykładzie wspomnień Eugeniusza Kłoczowskiego z Bogdan; dr inż. Mariusz Kosieradzki Życie i dzieło – Stanisława Chełchowskiego; Elżbieta Tyniecka Niech Twój ludowy czar trwa ... Wieś jako axis mundi twórczości Stanisława Chełchowskiego i Andrzeja Staszewskiego. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie LO im. KEN w Przasnyszu. Wszyscy obecni mieli możliwość bezpłatnego otrzymania egzemplarza „Powieści i opowiadań ludowych z okolic Przasnysza” oraz skosztowania kaczki z chojnowskiego dworu, która wpisana jest na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Muzeum Historyczne w Przasnyszu dziękuje partnerom projektu: Miastu Przasnysz, Gminie Czernice Borowe, Czernickiemu Stowarzyszeniu Aktywnych Społecznie, a przede wszystkim Narodowemu Centrum Kultury, które jest operatorem programu Kultura Interwencje 2018. EtnoPolska.

Wszystkim uczestnikom Muzeum serdecznie dziękuje za przybycie.


Przejdź do galerii zdjęć

Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza - zaproszenie

Zapraszamy na spotkanie promocyjne reedycji wydawnictwa „Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza” w dniu 17 listopada 2014 r. o godzinie 14.00. Spotkanie odbędzie się w Dworku w Chojnowie.
Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza, zebrane przez Stanisława Chełchowskiego wydane zostały w latach 1889 i 1890. Muzealna reedycja jest pierwszym wznowieniem po upływie niemal 130 lat. W publikacji zamieszczono ilustracje ze zbiorów Muzeum Historycznego w Przasnyszu, których autorem jest Andrzej Staszewski.

Reedycja wydawnictwa przygotowana została w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska

Podczas spotkania będzie można otrzymać darmowy egzemplarz tej publikacji.

Powieści


Konferencja o Świętym Stanisławie Kostce

Dnia 13 listopada 1918 roku o godzinie 13:00 w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu przy ul.Rynek 1 odbyła się konferencja naukowa pt. "Święty Stanisław Kostka: dzieje, duchowość i kult".  Zaproszeni prelegenci, wygłosili następujące referaty:
 
Dr hab. prof. Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku Radosław Lolo - "Św. Stanisław Kostka - droga z Mazowsza na ołtarze"
Ks. Kan. dr Janusz Cegłowski - "Osobowość psychologiczno-religijna św. Stanisława Kostki"
Dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie Leszek Zygner - "Uroczystości stanisławowskie w 1967 roku w świetle dokumentów Służby Bezpieczeństwa"
Elżbieta Tyniecka z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - "Św. Stanisław Kostka jako wzór wychowawczy dla współczesnej młodzieży".
Referat nieobecnego mgr. Krzysztofa Łukawskiego (Akademia Humanistyczna w Pułtusku) odczytał pracownik muzeum Pan Hubert Dęby.
 
Konferencja cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy licznie przybyła grupa gości w różnych przedziałach wiekowych. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć czasu na ożywioną dyskusję po odczytach prelegentów, jak również na symboliczny poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tego  ważnego wydarzenia.

Konferencja Staś


Przejdź do galerii zdjęć

Otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość" już za nami

W dniu 11 listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego w Przasnyszu odbyło się otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość". Na wystawie prezentowany jest udział mieszkańców Przasnysza oraz okolic w walce o niepodległość Polski podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. 
Na otwarcie przybyli do Muzeum tłumnie przasnyszanie, a wśród nich: przedstawiciele władz, instytucji kultury, wojska oraz krewni bohaterów tamtych wydarzeń. Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum oraz osób prywatnych.

Przasnyszan otwarcie


Przejdź do galerii zdjęćZapraszamy na otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość" 

Zapraszamy do Muzeum Historycznego w Przasnyszu na otwarcie wystawy "Przasnyszan boje o niepodległość" w dniu 11 listopada 2018 roku, o godzinie 13.30. Wystawa przygotowana w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości ze zbiorów: Muzeum Historycznego w Przasnyszu, Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, Waldemara Krzyżewskiego, Joanny Turek, Artura Wencława, Czesława Kołakowskiego, Justyny Zerman, Reginy Michalak. Jerzego Modelskiego, rodziny Smolińskich. Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Kowalskiego, Wiesława Królickiego oraz krewnych Kazimierza Szrejtera.

 

Żegnamy Panią Halinę

Halinaczb

Z głębokim żalem i smutkiem

przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Pani Haliny Żelechowskiej - 

wnuczki Stanisława Chełchowskiego.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie składają

Dyrektor

oraz Pracownicy

Muzeum Historycznego w PrzasnyszuZaproszenie na konferencję o Św. Stanisławie Kostce

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski rok 2018 obchodzony jest pod patronatem św. Stanisława Kostki. W Kościele Katolickim jego święto liturgiczne przypada 13 listopada, dlatego też w tym dniu Muzeum Historyczne w Przasnyszu zaprasza na konferencję naukową „ Święty Stanisław Kostka: dzieje, duchowość i kult”, podczas której będzie można otrzymać katalog „Święty Stanisław Kostka w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu”.

KonfKostka


Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Niepodległości

Zapraszamy na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, które rozpoczną się w dniu 11 listopada 2018 r. o godz. 10.30 w Kościele Parafialnym pw. Św. Wojciecha w Przasnyszu. 
O godz. 13.30 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbędzie się otwarcie wystawy Przasnyszan boje o niepodległość.

11 listopada


Koncert w muzeum

W sobotę 20 października w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbył się koncert w wykonaniu Solistów Polesia w składzie: p. Natalia Trawkina oraz p. Mikołaj Nagirniak. Zespół powstał w 1998 roku w Żytomierzu. 
Po koncercie zaprosiliśmy gości do zwiedzania wystawy Polonia Restituta. Polskie drogi do niepodległości. O wystawie pochodzącej ze zbiorów opinogórskiego muzeum opowiedział pan Rafał Wróblewski - kierownik działu historii Muzeum Romantyzmu. Dziękujemy Panu Romanowi Kochanowiczowi - Dyrektorowi Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Pracownikom za współorganizację tego wydarzenia. Dziękujemy także wszystkim gościom za przybycie na koncert, dzięki czemu mogliśmy wspólnie świętować przy wspaniałych utworach 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

koncert 100


Przejdź do galerii zdjęć

Muzeum na Targach Pracy i Edukacji w Przasnyszu 

W dniu 16 października 2018 r. Muzeum Historyczne uczestniczyło w organizowanych w Przasnyszu Targach Pracy i Edukacji. Na naszym stanowisku zaprezentowaliśmy wydawnictwa muzealne: foldery wystaw, zakładki, książeczkę edukacyjną "Złoty wiek Przasnysza", "Malowankę Przasnyską", oraz ostatnie związane z postacią św. Stanisława Kostki - Katalog "Święty Stanisław Kostka w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu" i karty edukacyjne dla dzieci "Św. Stanisław Kostka". Poza tym goście zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok 2018/19, otrzymali informację o wystawach w muzeum, jak również o nadchodzących wydarzeniach.
Dziękujemy organizatorom targów za umożliwienie uczestnictwa w tym wspaniałym wydarzeniu oraz odbiorcom za miłe przyjęcie.

W targach brało udział około 40 wystawców z Przasnysza i okolic, a organizatorami imprezy byli Wojewódzki Komendant OHP w Warszawie i Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie. Patronat Honorowy nad imprezą objął Wojewoda Mazowiecki.

targi


Przejdź do galerii zdjęć

Wystawa z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

W związku z przygotowywaną wystawą z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - Muzeum Historyczne w Przasnyszu prosi o udostępnianie pamiątek związanych z procesem odzyskiwania i utrwalania przez Polskę niepodległości w latach 1914-1921. Jeżeli ktoś z Państwa rodziny brał udział w I wojnie światowej; był członkiem POW, Armii Polskiej we Francji, Korpusów Polskich w Rosji lub w jakikolwiek inny sposób uczestniczył w wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem i utrwalaniem niepodległości Polski w latach 1914-1921 prosimy o zgłaszanie się do Muzeum Historycznego w Przasnyszu ul. Rynek 1 lub o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Serdecznie dziękujemy za pomoc!


 Zapraszamy na koncert z okazji

100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

 


8 Profilaktyczna Gra Miejska już za nami

Muzeum Historyczne w Przasnyszu już po raz kolejny wzięło udział w Profilaktycznej Grze Miejskiej dla dzieci i młodzieży w ramach Programu "Kręci mnie Bezpieczeństwo". VIII edycja Gry odbyła się 3 października 2018, a organizatorami były Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu oraz Komenda Hufca ZHP w Przasnyszu. Impreza miała na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz poszerzenie wiedzy uczestników na temat instytucji prowadzących działania profilaktyczne na terenie miasta Przasnysza.
Do rywalizacji przystąpiło 13 drużyn: uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, a także zuchów i harcerzy – razem około 200 osób, które odwiedziły punkty zadaniowe przygotowane przez różne organizacje i instytucje. W Muzeum Historycznym uczestnicy otrzymali zadania, w których musieli wykazać się znajomością historii miasta i regionu.
Podsumowanie gry odbyło się o godz. 14.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu. W czasie oczekiwania na werdykt jury wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć pokaz sztuk walk w wykonaniu żołnierzy z Przasnyskiej Jednostki Wojskowej, oraz pokaz elementów bezpieczeństwa w ruchu drogowym a także ratownictwa medycznego.
Zwycięzcami VIII Profilaktycznej Gry Miejskiej o Puchar Burmistrza Miasta Przasnysz w grupie najmłodszych wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu, a w grupie starszej drużyna z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej rozgrywki serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

8 gra1


Przejdz do galerii zdjęć


Powieści i opowiadania ludowe  z okolic Przasnysza 

Czy znają Państwo historie "O dwunastu zbójcach", "O Anusiu i Joanusiu", "O młynarcyku i o djable", "O jednem panie co z bidnemy obiad jad"? Te i inne powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza zebrał i wydał pod koniec XIX wieku - Stanisław Chełchowski z Chojnowa. Dziś Muzeum Historyczne w Przasnyszu przygotowuje dla Państwa wznowienie tych niezwykle ciekawych historii, będących niematerialnym dziedzictwem kultury naszego regionu. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania na projekt "Przasnyskie historie Stanisława Chełchowskiego", które muzeum złożyło w ramach programu "Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska".

 

 


8 Profilaktyczna Gra Miejska - zapraszamy

8gra miejska


Wizyta gości z Lasek w muzeum 

W niedzielę 23 września Muzeum Historyczne w Przasnyszu odwiedziła grupa podopiecznych wraz z opiekunami z Internatu Dziewcząt w Laskach. Goście zwiedzili wystawę multimedialną "Złoty wiek Przasnysza", gdzie słuchając przewodnika mogli poznać kolejne elementy ekspozycji, a także dowiedzieć się o początkach powstania osady targowej, a następnie miasta. Korzystając z dostępnych na wystawie multimediów wysłuchali legendy o Przaśniku oraz nagrania o nadaniu praw miejskich Przasnyszowi. W części wystawy dotyczącej handlu, wiele radości wzbudziły przedmioty codziennego użytku, które można było za pomocą dotyku "obejrzeć", a także niektóre z nich założyć. Ciekawą okazała się również opowieść o rzemieślnikach, których w Przasnyszu okresu "złotego wieku" było blisko pięciuset.
Dziękujemy za odwiedziny oraz wspaniałą atmosferę i zapraszamy ponownie.

wizyta z Lasek


Przejdź do galerii zdjęć


Spotkanie autorskie z Hanną Jadwigą Sobiech już za nami

Hanna J. Sobiech


Przejdź do galerii zdjęć


Zapraszamy na spotkanie autorskie z poetką Hanną Jadwigą Sobiech

 

 

 


Jubileusz 40-lecia pracy twórczej Pani Bożenny Beaty Parzuchowskiej

40 lat


Przejdź do galerii zdjęć


 Zapraszamy na jubileusz 40 - lecia pracy twórczej i promocję najnowszej książki

Bożenny Beaty Parzuchowskiej

 

 

 


 

Działania muzeum w związku z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki

W związku z przypadającą 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki muzeum przygotowało szereg działań skierowanych do młodszych i starszych odbiorców.
1. Wystawa plenerowa „Krótka historia o świętości”
Autorami scenariusza wystawy są Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska. Wystawa została przygotowana na dwóch różnych nośnikach, więc może być prezentowana w dwóch miejscach jednocześnie, nie tylko na specjalnym systemie wystawienniczym, ale również na płotach, ogrodzeniach, parkanach. Na 16 planszach przedstawiono koleje życia i kultu Stanisława Kostki od urodzenia w Rostkowie do postrzegania świętego we współczesnym świecie.
2. Gra escape room
Dla młodych odbiorców atrakcyjniejszą formą zapoznania się z osobą Staszka Kostki może okazać się wizyta w jednym z dwóch escape roomów przygotowanych przez przasnyskie muzeum. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Fabuła escape roomów osnuta jest wokół tajemniczego zniknięcia fikcyjnej postaci prof. Antoniego Bilińskiego, który od wielu lat zajmował się sprawą zaginionych relikwii św. Stanisława. Zadaniem uczestników „zamkniętych” w pokoju jest rozwiązywanie zagadek, zdobywanie szyfrów do kolejnych zamków i w efekcie rozwikłanie tajemnicy zaginięcia profesora. Przy okazji rozwiązywania łamigłówek uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą głównego tematu zainteresowań badawczych profesora – postaci św. Stanisława Kostki. Gra została przygotowana w dwóch formach: stacjonarnej pn. „Tajemnica świętości” i mobilnej pn. „Droga do świętości”.

Wystawę planszową i escape roomy zorganizowano dzięki dofinansowaniu z programu „Patriotyzm Jutra”, którego organizatorem jest Muzeum Historii Polski.
3. Święty Stanisław Kostka w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Katalog zbiorów
Rok św. Stanisława Kostki jest również okazją do zaprezentowania zbiorów muzeum dotyczących świętego z Rostkowa. W tym celu wydany został katalog, w którym znalazły się m.in. obrazki dewocyjne, medaliki, komiksy, fotografie obrazy i rzeźby przedstawiające świętego. Wydawnictwo zostało przygotowane przez pracowników muzeum – koncepcja i wstęp: Agnieszka Brykner, noty katalogowe: Bartosz Drejerski i Monika Miłoszewska, fotografie, projekt okładki, skład i łamanie: Robert Olszak. Katalog wydrukowała Drukarnia J.J. Maciejewscy w Przasnyszu.

4. Teczka z kartami edukacyjnymi
Z myślą o najmłodszych gościach muzeum opracowane zostały karty edukacyjne. Przystępna treść i atrakcyjna szata graficzna pozwolą najmłodszym zdobyć podstawowe informacje o Stasiu Kostce.

Karty edukacyjne opracowali pracownicy muzeum: Agnieszka Brykner, Hubert Dęby, Bartosz Drejerski, Monika Gutowska, Monika Miłoszewska, Anna Krzykowska, Anna Wróblewska. Projekt graficzny przygotował Robert Olszak. Teczkę z kartami wydrukowano w Drukarni J.J. Maciejewscy w Przasnyszu.
Wydanie katalogu i kart edukacyjnych umożliwiło dofinansowanie ze środków Fundacji PZU w ramach projektu „Św. Stanisław Kostka – 450. rocznica śmierci”.
5. Wystawa „Święty Stanisław Kostka w zbiorach muzeum”
Kolejną wystawę o świętym przygotowano w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Na ekspozycji postać św. Stanisława została przedstawiona w malarstwie i rzeźbie. Wystawę zorganizowano w związku z obchodami Święta Patrona Miasta.

6. Pamiątkowe ołówki z logo Muzeum Historycznego w Przasnyszu i logo Miasta Przasnysz

Wszystkie muzealne działania związane z obchodami 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki zostały objęte honorowym patronatem Miasta Przasnysz.

escape room1


Przejdź do galerii zdjęć


Festiwal Fabryka Światła już za nami

W dniu 8 września 2018 r. już po raz piąty w Przasnyszu odbył się Festiwal Fabryka Światła.  Inauguracja Festiwalu i wernisaż wystawy "Struktury światła" miały miejsce w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Na wystawie zaprezentowane zostały prace inspirowane twórczością Stanisława Ostoi-Kotkowskiego i współczesnych artystów wykorzystujących w swojej twórczości różnego rodzaju efekty laserowe i świetlne. Wystawa jest pokłosiem warsztatów zorganizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury i Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w Przasnyszu. Na wernisaż przybyło wielu gości, których oprowadziła po wystawie pani Milena Stryjewska - historyk sztuki, pracownik Mazowieckiego Instytutu Kultury. 

DSC 0207


Przejdź do galerii zdjęć


Zapraszamy na Festiwal Fabryka Światła  w dniu 8 września 2018 r.

Program FFŚ

Wystawa "Struktury Światła" - otwarcie godz. 17.00 
w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, ul. Rynek 1

plakat Festiwal Fabryka Swiatla 2018

 

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI